Haber Detay:
İÇKİ İÇMENİN KORKUNÇ NETİCELERİ (3)

      Kıymetli Okurlar; İki haftadır içki içmenin sakıncalarından ve onu içeni bekleyen tehlikelerden söz ediyorduk.

      Dikkatleri celp edici ve oldukça ürkütücü bir hadis daha. Efendimiz as şöyle buyuruyor: ”Bu ümmet içinde, yere batmak, başka bir kılığa dönmek, çarpılmak gibi olaylar olur. (yani bu ümmet içerisinde cereyan edecek olaylar vardır.Yere batırılıp kaybolmak, insanların başka kılıklara çevrilmesi ve çarpılmaları gibi olaylar olacak)Ne zaman Ya Resulallah diye sorduklarında. Efendimiz as: Kadınlar şarkı söyleyip, çalgılar ve içkiler içildiği zaman(bu belalar gelir) diye buyurdu. Bizler açısından oldukça düşündürücü ifadeler. Allah hiç vakit kaybeden biran önce dönüşü nasip etsin. Yine efendimiz sav:“Ve ümmetimden bazı kimseler, şaraba başka isimler takarak onu içer. Çalgı ve şarkıcı bayanlarla eğlenirler. Allah onları yere geçirir. Onlardan bazılarını ise maymun ve domuz kılığına döndürür.” diye buyurmaktadır.

  Bu sebepler, bir kavmin yere geçirilmesi, başka kılık ve şekillere çevrilmeleri veya maymun ve domuz kılıklarına dönüştürülmelerine vesile olan sebeplerdir.Bu sebeplerden ötürü tarihte bunların tümüne  müstahak olan kavimler olmuştur. Bazıları, mesela: Hud as’min Ad kavmi, (araf:65,hud.52) Salih as’min semud kavmi, Lut as’min kavmi, Firavun kavmi İsrailoğulları ve daha nice kavimler.

    Mesela, İsrail oğulları yasakları çiğnemelerinden ötürü, ihtirasları uğruna tüm insani değerleri ayaklar altına alan gözü doymaz,onursuz ve kişiliksiz aşağılık maymunlar olun dedi onlara yüce Allah.(Bkr:65- -Araf:166).Maide 60 suresinde de: Yüce Allah: Doymak bilmeyen doyumsuz maymunlara ve tepeden tırnağa pisliğe batmış domuzlara dönüştürmüştür…”Salih as’min kavmi olan Semud kavmi de  şekilden şekle girdiler. Dağlardan gelen ateş ve büyük bir sarsıntıyla yok olup gittiler.(Fussilet suresi 17,18).      Lut kavmini de Cebrail as kanadıyla alt üst etti. Allah, Pişmiş taşları üzerlerine yağdırdı ve tümünü korkunç bir gürültüyle  yeryüzünden sildi (Kamer,44 ve hicr suresi 73,74,75.)

Ve daha akıbetleri ve sonları aynı olan nice kavimler oldu.

    İşte tüm bu kavimlerin cezalandırılma sebepleri peygamberlerinden gelen uyarılara uymadıkları, peygamberlerini hayatlarına ölçü koyan uyarıcılar olarak görmemeleri ve de içki içmeyi basit görüp, ona isimler takıp içmeleri. Çalgı ve şarkıcı bayanlarla eğlenmeleri yüzünden bu belalara çarptırıldılar. O açıdan şarabı ve içkileri içmek tüm kötülüklerden üstün görülmüş ve tüm kötülüklerin anahtarı ve anası olarak nitelendirilmiştir. Dinimizde içki içenin cezası da oldukça ağırdır. İslami kurallara göre, kuralların İslama göre uygulandığı sistemlerde, Efendimiz as: Şarap içen kimseye dayak atınız.(Bu ceza uyarılarla ve ikazlarla beraber 2. ve 3. kez uygulanır da).Buna rağmen dördüncü kez yine içerse o zaman onu öldürünüz.(çünkü artık düzelmez ve toplum için büyük bir fitne olur)”.(Ebu Davut, Nesai, ibn Mace) diye buyurmaktadır efendimiz as.

   Ve kıymetli Okurlar, Cenabı Allah’ın içki içene karşı gösterdiği şefkat, merhamet, affedici ve fırsatları ona tekrar tekrar vermesiyle ilgili bir hadis.Efendimiz as şöyle buyuruyor:”İçki içen sarhoş olursa,kırk gün namazı kabul olunmaz. (bu zaman içinde) ölürse cehenneme gider. Tevbe ederse, Allah tövbesini kabul eder. Eğer yeniden içer, sarhoş olursa yine kırk gün namazı kabul olunmaz. Ölürse cehenneme girer. Tövbe ederse Allah tövbesini kabul eder.Yine içer sarhoş olursa,yine kırk gün namazı kabul olunmaz, ölürse cehenneme girer. Tövbe ederse Allah tövbesini kabul eder. Eğer dördüncü kez de içerse artık kıyamet günü Allah’ın ona Tinetül Hebal den içirmesi gerçekleşir(Hak olur).Tinetül Hebalide açıklamıştık. Cehennemdekilerin teri ve vücutlarından akan irindir” diye buyurmaktadır.

  Ve kırk gün namazı kabul edilmeyeceği gibi, kırk gün boyunca Allah ona gazap eder diye buyurmaktadır efendimiz as.Şöyle buyuruyor:”İçki içene Allah  kırk gün gazap eder.Bu kırk günün birinde ölmeyeceği ne belli. Yine içerse, yine Allah ona kırk gün gazap eder.Yine bu kırk günde ölmeyeceği ne belli.Eğer yeniden içerse,Allah yine ona kırk gün gazap eder. Toplam, yüz yirmi gün eder ki, eğer bundan sonra yine içerse Radğatül Hebal'i hak eder, Ya Resulallah, Radğatül Hebal nedir diye (tekrar ) sorulunca,”Cehennemliklerin vücudundan akan ter ve irindir,” diye cevap verdi.

    Kıymetli Okurlar; İçki içenin içine düştüğü durumlar anlatılmakla bitmiyor.Biran evvel bu illetten vazgeçip bırakmanın yollarını arayalım ve Allah’tan duayla yardım dileyelim.Bu şekilde bir hayatla beraber olmaya devam edersek,öldüğümüz zaman,dünyadan sarhoş ayrılacağız ve sarhoş bir şekilde diriltileceğiz.Çünkü efendimiz as: ”Dünyadan sarhoş olarak ayrılan kimse kabre sarhoş olarak girer.Tekrar dirilirken de sarhoş olarak dirilir. Sarhoş olarak ta cehenneme götürülüp, orada sekran denilen yerde azap görmesi emir olunur. Gökler ve yer durdukça orada yiyeceği ve içeceği kan ve irindir” diye buyurmaktadır.

   Evet değerli okurlar, şarap ve içkileri içenlerin uğrayacakları akıbetlerden söz etmeye çalıştık. İçki içeni bekleyen korkunç manzaralardan bahsettik.Bu illetten Allah razı değildir,Onun peygamberi memnun değildir.Allah onu haram kılmıştır bundan sonra içmiyorum diyeni,Yüce Allah cennetine koyacak ve oradaki sonsuz nimetlerden ona yedirecek ve içirecektir. Efendimiz as:”Tiryakisi olmasına rağmen şarabı(ve diğer içkileri)bırakan kimseye cennet nimetlerinden içireceğim.Elinde olduğu halde ipek giyinmeyen (erkeğe)de cennet nimetlerinden giydireceğim”39. Diye buyurmaktadır.

   Rabbim bu dünyada içmeyenlerden eylesin. Mevlam her türlü nimete sahip olmayı bu dünyadan çok ahiret yurdunda sahip olacaklardan eylesin. Bu illete bağlı olan ve ahiretini hüsrana uğratan, ziyana uğratanları da bu beladan kurtarsın. Onlara biran evvel bundan vazgeçip, Allah'a tam bir teslimiyetle tövbe etmeyi nasip etsin. AMİN

 

 Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
E-Posta
Başlık
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Sason'da anaokulu öğrencilerine cimnastik eğitimi...
...

Haberi Oku

https://analytics.google.com/analytics/web/#embed/report-home/a75950007w114487221p119604765/