Asırlık camide mukabele sünneti ifa ediliyor - Batman Pusula Gazetesi
a

Asırlık camide mukabele sünneti ifa ediliyor

asırlık camide mukabele sünneti ifa ediliyor
0

BEĞENDİM

Spread the love

​Batman’ın Kozluk ilçesinde bulunan tarihi İbrahim Bey Camii’nde mukabele sünneti 3 buçuk asırdır devam ettiriliyor. Miladi 1705, Hicri 1117 yılında Batman’ın Kozluk (Hezo) ilçesinde Garzan Aşiretinden Murtaza Bey’in oğlu İbrahim Bey tarafından inşa edildiği rivayet edilen İbrahim Bey Camii’nde yüzyılların geleneği mukabele sünneti her yıl ki heyecanıyla devam ettiriliyor. Mimari yapısında üstün bir sanat değeri ve ince bir zarafet taşıyan, bütün bir ihtişamıyla ayakta duran tarihi camide mukabele halkasına katılanlar, tarih gölgesinde yapılan mukabelenin manevi yönden apayrı bir hava teneffüs ettiğini ifade ediyorlar. Ramazan ayı vesilesiyle camilerinde her ikindi namazından sonra mukabele halkası oluşturduklarını söyleyen cami imamı Molla Abdurrahman İnal, “Cebrail Aleyhisselam Ramazan ayında Peygamber Aleyhisselamla mukabelede bulunmuş ve bu nedenle mukabele İslam âleminde bir adet, gelenek haline gelmiştir. Bizler de Ramazan ayında bu tarihi camimizde mukabele ediyoruz. Bildiğimizden beri bu camide her ikindi namazından sonra mukabele yapılıyor. Cami cemaati de sesli bir şekilde okunan Kur’an-ı Kerim’i dinleyerek iştirak ediyor. Mukabele büyük bir hayırdır. Her gün bir cüz Kur’an-ı Kerim okuyoruz.” dedi.

“Tarihi camilerde yapılan ibadet bizlere apayrı manevi bir hava teneffüs ettiriyor”

3 buçuk asırlık tarihi camide ibadet etmenin kendilerine apayrı manevi bir hava teneffüs ettiğini söyleyen İnal şunları söyledi: “Bu mihrapta namaz kıldığımda şu mülahazayı yapıyorum; 330 yıldır büyük âlimler ve zatlar bu camiden gelip geçmişler. Namaz kıldırmışlar. Ve bu camide bugün aynı mihrapta namaz kıldırmak bana da nasip oldu. Burada namaz kılan cemaat de aynen bu mülahazayı yapıyorlar. Tarih bize ölümü de hatırlatıyor. Yokluğu hatırlatıyor. Haliyle camide imamlık yapmış büyük zatların bereketiyle de bu camide kılınan namazın zevki farklı oluyor. Çünkü tüm bu durumlar namazı huşu içinde kılmalarına vesile oluyor. Tarihi camilerde yapılan ibadet bizlere apayrı manevi bir hava teneffüs ettiriyor.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.