Hasankeyf’in ‘Lal Çığlığı’ - Batman Pusula Gazetesi
a

Hasankeyf’in ‘Lal Çığlığı’

hasankeyf’in ‘lal çığlığı’
0

BEĞENDİM

Spread the love

12 bin yıllık tarihi geçmişi olan Batman’ın antik kent ilçesi Hasankeyf, yapımı devam eden Ilısu baraj inşaatı altında kalmadan önce foto muhabiri Civan Değer’in açacağı Hasankeyf konulu ‘Lal Çığlık’ isimli fotoğraf sergisinin çalışmaları tamamlandı.

BATMAN PARK AVM’DE YAPILACAK

Kazı çalışmaları ve tahribatlar başlamadan önce Civan Değer, çektiği Hasankeyf fotoğraflarını Batman Park AVM sergi salonunda fotoğraf severlerle buluşturacak. 28 – 29 Mayıs tarihleri arasında açık kalacak ‘Lal Çığlık’ Hasankeyf sergisine yoğun ilgi bekleniyor.

NEDEN LAL ÇIĞLIK?

Her inançtan onlarca medeniyetin değerlerini bağrında barındıran ve Ilısu barajı ile Dicle nehrinin suları altında kalacak olan Hasankeyf’e karşı yaşanan duyarsızlığı dile getirmek için sergisine ‘Lal Çığlık’ ismini verdiğini anlatan foto muhabiri Değer, “Amacım çoğunlun duyarsızca davrandığı bir süreçte Hasankeyf’in sesi olmama zorladı. Antik kentin çığlığını fotoğraflarla anlatmaya çalışacağım” dedi.

‘HASANKEYF’İN KURTARILMASI İÇİN BAZI STK’LAR SAMİMİ DAVRANMADI’

Hasankeyf için mücadele eden bazı STK’ların samimi davranmadığının altını çizen Değer şöyle dedi: Hasankeyf’i yaşatmak anlamında birçok STK ciddi emekler harcadı. Bazıları da mücadele görüntüsü verdi. Bu konuda Batman Çevre Gönüllüleri Derneği, Mimarlar odası, İHD gibi bazı kurumlar ciddi emekler verdi. Ancak Doğa Derneği gibi kuruluşlar ise daha çok projeler hazırlayıp ödenek kapma çabası gösterdi. İşin acı tarafı ise birlikte mücadele edememek ve çıkar çatışması Hasankeyf’in bugün Dicle nehrinin sularında boğulmasına zemin hazırladı. (Mahsun Cihangir)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.