PERSEİD METEOR YAĞMURU GÖZLEM ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ - Batman Pusula Gazetesi
a

PERSEİD METEOR YAĞMURU GÖZLEM ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ

persei̇d meteor yağmuru gözlem şenli̇ği̇ düzenlendi̇
0

BEĞENDİM

Spread the love

Batman’da ilki düzenlenen ve astronomi alanında ilk adımların atıldığı etkinlik kapsamında tüm dünyada gözlemlenen Perseid Meteor Yağmuru Gözlem Şenliği düzenlendi.
Batı Raman Dağı’nda gerçekleştirilen gözlem etkinliğine Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, akademik ve idari personel yanında vatandaşlarda katıldı.
Kuyruklu yıldızdan kopan parçaların dünya yörüngesi ile birleşmesi ile meydana gelen olaya Perseid meteor yağmuru olayını izlemek için bir araya gelenler teleskop aracılığıyla meteor yağmurunu gözlemlemeye çalıştı.
Küresel anlamda olan her etkinlikte Batman’ın adının geçmesini hedeflediklerini belirten Rektör Demir, “Kampüsümüzde, Hasankeyf, Beşiri, Sason, Kozluk ve Gercüş’te bunları her sene farklı bir ortamda, havanın el verdiği ölçüde ve gözlemlerin yapılabileceği açılarda bunları yerine getirmeyi amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.
Üniversitenin Beşiri Organize Sanayi Bölgesi Yüksekokulunda görev alan Doç. Dr. Ali İhsan Keskin, Perseid meteor yağmurlarının kısa sürede bir arada görülmesine neden olduğu için önemli olduğunu belirtti.
Dr. Öğretim Üyesi Kadri Kurt ise “Bunu devam ettirirken sadece Batman özelinde kalmayacağız. Türkiye’nin bütün araştırmacılarını üniversitelerinden gözlem yapmak isteyen bilim insanlarını Batman’da, Batı Raman Dağı, Hasankeyf’te ve değişik ilçelerimizde ağırlamak istememizden kaynaklıdır.” dedi. (İLKHA)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.