MISIR HASADINDAN 90 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR - Batman Pusula Gazetesi
a

MISIR HASADINDAN 90 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR

misir hasadindan 90 bi̇n ton rekolte bekleni̇yor
0

BEĞENDİM

Spread the love

Batman’da 60 bin dönüm üzerinde mısır ekiliş alanının olduğunu belirten Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, bu sene 90 bin ton civarında bir rekolte beklediklerini söyledi. Önümüzdeki günlerde yapılması planlanan mısır hasadına ilişkin açıklamalarda bulunan Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, ağustos ayının sonlarına doğru kentte mısır hasadının başlamasını beklediklerini ifade etti.

Çiftçinin gözünün mısır alım fiyatının açıklanmasında olduğunu belirten Aydiş, mısırın ton başının 8 bin lira olmasını beklediklerini aktardı.

“ÇİFTÇİMİZ İYİ BİR PARA KAZANDI”

Bu sene hububatta bölge olarak iyi bir verim aldıklarını anımsatan Aydiş, “Tabi verim iyi olunca fiyatta iyi oluyor. Toprak Mahsulleri Ofisi, Batman ve Hakkari illerinden toplamda yaklaşık 400 bin ton civarında bir hububat alımı gerçekleştirdi. Paralar da bir ay içinde ödeniyor, bu konuda da sıkıntı yok. Alımlar halen de devam ediyor. Bu sene arpa, buğday, mercimek olsun hububat konusunda ufak eksiklikler dışında hiçbir sıkıntı yaşamadık. Çiftçimiz de iyi bir para kazandı.” diye konuştu.

“BU AYIN SONUNDA MISIR HASADI BAŞLAYACAK”

Şimdi ise çiftçinin gözünün mısır hasadında olduğunu ifade eden Aydiş, “Şu an güncel konu mısır. En geç bu ayın sonunda mısır çıkacak. Aşağı yukarı 60 bin dönüm mısır ekimimiz var. 90 bin ton civarında da rekolte bekliyoruz.” dedi.

“İSTEDİĞİMİZ FİYATTA ALIM YAPILIRSA ÇİFTÇİ MUTLU OLUR”

Şu anda hükümet yetkilileri tarafından mısır alım fiyatının açıklanmasını beklediklerini kaydeden Aydiş, şöyle devam etti: “Bizim çıkardığımız maliyetler 6 bin-6 bin 500 lira civarında. Bizler tonu 8 bin civarında alımın yapılmasını bekliyoruz. İnşallah isteğimiz doğrultusunda fiyat açıklanırsa çiftçi bu sene tamamen mutlu olur. Çünkü çiftçi mutlu olursa bütün insanlar mutlu olur. Çiftçinin durumu iyi olursa herkesin durumu iyi olur. Hükümetten hububatta olduğu gibi mısır konusunda da çiftçimize yardımcı olacağını umuyorum.” (İLKHA)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.