“GEÇEN YILA GÖRE TÜKETİM ARTIŞI YAŞANIYOR” - Batman Pusula Gazetesi
a

“GEÇEN YILA GÖRE TÜKETİM ARTIŞI YAŞANIYOR”

“geçen yila göre tüketi̇m artişi yaşaniyor”
0

BEĞENDİM

Spread the love

Dicle Elektrik ekipleri, faaliyet gösterdiği altı ilde sürdürülebilir olarak kesintisiz, kaliteli ve kayıpsız elektrik dağıtım hizmeti gerçekleştirmek için yatırımlarına devam ediyor. Bu kapsamda Şanlıurfa’da artan hava sıcaklıklarına ve yeni bağlantı taleplerine hızlı cevap verebilmek için yoğun çalışmalar sürdüren şirketin gerçekleştirdiği çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulunan Dicle Elektrik Şanlıurfa İl Müdürü Naci Obut, “Şanlıurfa genelinde geçen yıla kıyasla tüketim artışı yaşanıyor. Şanlıurfa’da yaşanan ani ve yüksek tüketim artışının, enerji dağıtım şebekelerine kalıcı zarar veriyor. Bu durumun önüne geçmek için saha ekiplerimiz enerji şebekesinin dengesini korumak adına büyük bir çaba gösteriyor.” dedi.

Şanlıurfa’da mevsim standartlarındaki hava sıcaklığının beklenenden yüksek seyretmesi, tüketicilerin enerji kullanımlarının artmasına yol açtı. Yeni bağlantı taleplerinin yanında mevcut abonelerin belirlenen güç sınırlarını aşmaları, trafolar üzerinde aşırı yüklenmeye neden oldu. Kesintilere sebebiyet veren söz konusu sorunlara çözüm bulabilmek ve kesintisiz enerji akışı sağlamak için çalışmalarını sürdüren Dicle Elektrik ekipleri, tedbirlerini arttırdı.

AĞUSTOS AYINDA TÜKETİM GEÇEN YILA GÖRE ARTIŞ GÖSTERDİ

Şanlıurfa’da Ağustos ayında yaz aylarının da etkisiyle elektrik tüketimi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık artış gösterdi. Özellikle Şanlıurfa’nın merkez ilçeleri olan Karaköprü, Eyyübiye ve Haliliye’nin bazı mahallelerinde mevcut bağlantı gücünü aşan tüketimler sebebiyle kesintiler yaşandı. Bu kesintilere çözüm olarak belirli bölgelerde 6 trafoda güç yükseltimi işlemi gerçekleştirildi. Güç yükseltimi çalışmalarıyla abonelerin kesintisiz ve sürdürülebilir enerjiye ulaşması sağlandı.

Dicle Elektrik, yoğun yatırım çalışmaları ile bugüne kadar yük aktarımı yanında ilave çıkış ve kesit artışı gerçekleştirerek yaşanan enerji sorunlarına çözmeyi başardı. Abonelerin artan enerji ihtiyacını karşılamak üzere ek tedbirler alındı. Bu kapsamda bölgede bugüne kadar yapılan yatırımlara ek olarak kapasite artışı kapsamında ihtiyaç duyulan direk tipi trafolar kurulurken daha fazla bölgeye yönelik yeni trafoların kurulum çalışmalarına da devam ediliyor. Ayrıca, bölgenin ihtiyaç duyduğu bina tipi trafoların kurulumunu da tamamlayan şirket, çok daha fazla trafonun da kurulumuna eş zamanlı olarak devam ediyor.

CİDDİ YÜK ARTIŞLARI MEYDANA GELDİ

Şanlıurfa’da elektrik tüketiminin geçen yıla oranla artış gösterdiğini ifade eden Obut, bu durumun enerji dağıtım şebekelerinde kalıcı hasara yol açtığını belirtti ve saha ekiplerinin şebekeleri stabil bir şekilde tutabilmek için titizlikle çalıştığını vurguladı. Mevsim normallerinin çok üzerindeki sıcaklıklar, yeni bağlantı talepleri ve tüketimin artması sebebiyle bazı trafoların yüklerinde ciddi artışlar da yaşanıyor. Bu durum sürdürülebilir enerji arzına yer yer etki ediyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİYİ BÖLGEDE İNŞA ETMEYİ BAŞARDIK

Konuyla ilgili açıklamalarını sürdüren Naci Obut, “Ağustos ayında Ahmet Yesevi, Yavuz Selim, İpekyol, Akbayır, Şenevler, Atakent, Akabe, 15 Temmuz, Hayati Harrani gibi mahallelerde yer alan bazı trafoda sorunlar meydana geldi. Bu trafolara güç yükseltimi yapılarak bölgede bulunan abonelerin enerji sorunu çözüldü. Ahmet Yesevi ve Şenevler’de kurulumu gerçekleştirildiği bina tipi trafolar ile abonelerin sürdürülebilir enerjiye ulaşımı sağlandı.” dedi.

Ahmet Yesevi, Hayati Harrani, 15 Temmuz ve Yavuz Selim mahallelerinde direk tipi trafo kurulumu ile bölgede yaşayan abonelerin enerji ihtiyacının karşılandığını belirten Şanlıurfa İl Müdürü Obut, “Trafolarda yük aktarımı, kesit artışı ve ilave çıkış gerçekleştirdiğimiz bölgelerde daha az problem gözlemleniyor. Acil müdahale gerektirmeyen trafolar için ise planlamalar yapılarak kapsamlı bir çözüm sunmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu. Haber Merkezi

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.