ABD: Nükleer deneme planlamıyoruz - Batman Pusula Gazetesi
a

ABD: Nükleer deneme planlamıyoruz

abd: nükleer deneme planlamıyoruz
0

BEĞENDİM

Spread the love

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Silah Kontrolü Müdürü Pranay Vaddi, ülkesinin nükleer deneme yapma niyetinde olmadığını açıkladı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Silah Kontrolü Müdürü Vaddi, Rusya’nın, nükleer silah denemelerinin yasaklanmasını öngören Kapsamlı Nükleer Deneme Yasağı Antlaşması’na (CTBT) olan onayını geri çekmesi ile ilgili olarak, “ABD’nin hiçbir nükleer patlayıcı madde denemesi yapma ihtiyacı veya planı yok. CTBT’ye ve yürürlüğe girmesine olan güçlü desteğimizi bir kez daha açıkladık ve sıfır verimli nükleer patlayıcı madde denemelerinin askıya alınması anlaşmasına bağlı kalmaya devam ediyoruz” dedi.

Rusya’nın CTBT’ye olan onayı geri çekmesini, “doğru olmayan yönde atılan” ve ülkeleri anlaşmanın yürürlüğe girmesine yaklaştırmayan, aksine uzaklaştıran bir adım olarak gördüklerini ifade eden Vaddi, “Rus yetkililer, onayın geri çekilmesinin denemelerin yeniden başlaması anlamına gelmediğini belirttiler ve biz Moskova’yı bu güvencelerini yerine getirmeye çağırıyoruz. CTBT’yi imzalayan taraflardan biri olan Rusya, ABD gibi bu sözleşmenin hükümlerine bağlı kalmaya devam ediyor. ABD, CTBT’nin yürürlüğe girmesini destekliyor ve sıfır verimli nükleer patlayıcı denemelerinin askıya alınmasıyla ilgili taahhüdünü yeniden teyit ediyor. Nükleer patlayıcı denemelerini yasaklayan küresel normu korumamız kritik önem taşıyor.” ifadelerine yer verdi.

www.batmanpusula.com  (İLKHA)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.