Musibet zamanında kunut duası nasıl okunur? - Batman Pusula Gazetesi
a

Musibet zamanında kunut duası nasıl okunur?

musibet zamanında kunut duası nasıl okunur?
0

BEĞENDİM

Spread the love

Fetva Kurulu “Hazreti Peygamber (aleyhissalatu vesselam) kunutta bulunurken kimi zaman kafirlere beddua etmiş kimi zaman müminlerin kurtuluşu için dua etmiştir.” diye belirtti.

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu “Musibet zamanında kunut duası nasıl okunur?” sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

“Musibet anında kunut duası okumak Efendimizin (aleyhissalatu vesselam) uygulamalarında mevcuttur (Müslim, Kunut, 54, No: 675). Söz konusu musibet Müslümanların genelini ilgilendiren toplumsal bir sorun olabileceği gibi ilmi ve kişiliği nedeniyle tanınan ve bilinen birinin başına gelen musibetin kalkması için de olabilir (Dimyâtî, İânetü’t-Talibîn, I, 311). Ancak okunacak duanın musibete uygun olması sünnettir. Nitekim Hazreti Peygamber (aleyhissalatu vesselam) kunutta bulunurken kimi zaman kafirlere beddua etmiş kimi zaman müminlerin kurtuluşu için dua etmiştir. Hanefî mezhebine göre musibet anındaki kunut rükûdan önce yapılır. Şafiî mezhebine göre ise farz olan tüm namazlarda ve Ramazan ayının son 15 gününde son rekâtın rükûundan sonra yapılır (el-Mevsûatü’l-Fikhiyyetü’l-Kuveytiyye, XXXIV, 60-66).”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.