Eşit vatandaşlık söylemini sonuna kadar zorlayacağız - Batman Pusula Gazetesi
a

Eşit vatandaşlık söylemini sonuna kadar zorlayacağız

eşit vatandaşlık söylemini sonuna kadar zorlayacağız
1

BEĞENDİM

Spread the love

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, katıldığı canlı TV. programında Kayyım kararı sonrası eylemler, eşit vatandaşlık ve demokratik zeminde mücadeleye ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Demokratik mücadele zeminini zayıflatacak ifadeler kullanmaktan imtina ederim”

Ekmen, üç dönemdir uygulanan kayyım siyasetinin, sandık sonuçlarını anlamsızlaştırdığı şeklindeki soruya, şu cevabı verdi;

“Aktif siyaset yapan, terör ve şiddetten uzak durarak mücadelesini demokratik zeminde vermeye çalışan bir kişi olarak, bu zemini zayıflatacak ifadeler kullanmaktan imtina ederim.” diyen Ekmen; “Eğer sandık sonuçlarını tamamen anlamsızlaştıran bir dil üreteceksek o zaman biz niye milletvekiliyiz, niye seçimlere giriyoruz ve siyasi partiler niye var?” dedi. Böyle bir yere savrulmak istemediğini belirten Ekmen, bu yüzden iktidarı eleştirirken demokratik mücadele zeminini zayıflatacak ifadelerden uzak durmaya çalıştığını ifade etti.

“Yaşadıklarımız acı da olsa, yüzümüz Ankara’ya dönüktür”

Ekmen, “Cumhuriyet tarihinin tüm darbeleri, ara dönemleri ve otoriterlik girişimlerine rağmen demokratik sistemin bir şekilde işlediğine inanıyorum.” diyerek; bu realitenin mücadele sorumluluklarını artırdığını ifade etti.

“Köprüleri tamamen atan, sistemle aramızda gergin bir şekilde duran halatı tamamen kestirip atan bir yaklaşım siyasetçiye uymaz.” diyen Ekmen, Türkiye gerçeğinin bu olduğunu ifade etti. “Acı da olsa, sırtımız değil, yüzümüz Ankara’ya dönüktür.” diyen Ekmen; “Çareyi buradaki mücadelede, buradaki birliktelikte ve bu mücadeleyi daha geniş kitlelere yaymakta ve onları kendi söylemimize ikna etmekte aramak zorundayız.” dedi.

Ekmen, Bölge seçmeninin de bu yaklaşımda olduğunu; “Neticede Batmanlı, Diyarbakırlı, Sasonlu vatandaş, köyü yakıldığında Suriye’ye, İran’a ya da Irak’a

göç etmedi, İstanbul’a göç etti. Hendekleri boşalttığında yine Suriye’ye, İran’a, Irak’a göç etmedi. Diyarbakır’ın daha güvenli bölgesine ya da Mersin’e, Adana’ya, İstanbul’a göç etti. Gerçekliğimiz budur. Bu gerçeklik içerisinde mücadelemizi vereceğiz.” Sözleriyle hatırlattı.

“Bir Kürt’ün ortalama hassasiyetini, ruh, duygu ve düşünce dünyasını içinde yaşayarak öğrendim”

Ekmen, Kürt seçmenin sandığa olan inancının yok olduğunu ifade eden moderatöre cevaben;

“Batmanlıyım ve bir Kürt’ün ortalama hassasiyetini, ruh, duygu ve düşünce dünyasını içinde yaşayarak öğrendiğimi düşünüyorum.” diyen Ekmen; “Bu ekranlarda konuştuğumda Batman ya da Mardin’den alacağım alkış ya da ‘Bravo, tebrik ediyorum’ ifadelerinden çok, bir Trabzonlu, İzmirli ya da Konyalı beni izliyorsa ‘Ya, hakikaten bu memlekette neler oluyor da biz yeterince buna önem vermiyoruz’ hissini yaratmamız gerektiğine sözümüzü esas olarak bölge dışına dinletmemiz gerektiğine inanan birisiyim.” dedi.

“Küfürle abat olunur ama zulümle abat olunmaz.”

Eşit vatandaşlık hukukunu, demokratik ve siyasi meşru zeminleri sonuna kadar zorlayacaklarını ifade eden Ekmen “Küfürle abat olunur ama zulümle abat olunmaz.” dedi. Genel Başkan Yardımcısı Ekmen, son olarak; “Hangi dozda yaşanırsa yaşansın, demokrasiye aykırı bütün bu girişimler bir eşikten geri döner. Bu eşik de sonuçta halkın, vatandaşın, milletin vicdanıdır ve kamuoyu dediğimiz kamu vicdanıdır.” dedi.

Bülten

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.