Japonya'da et yiyen bakteri alarmı - Batman Pusula Gazetesi
a

Japonya’da et yiyen bakteri alarmı

japonya’da et yiyen bakteri alarmı
0

BEĞENDİM

Spread the love

Japonya’da, “et yiyen” bakterinin yol açtığı, “potansiyel ölümcül” kabul edilen streptokokal toksik şok sendromu (STSS) vaka sayısının şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaştığı açıklandı.

Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIID), ülkede bu yıl Haziran ayının başı itibarıyla STSS vaka sayısının 977’ye ulaştığını açıkladı.

2023 yılının aynı döneminde 941 vaka görüldüğü, böylece kayıtların tutulmaya başlandığı 1999’dan bu yana vaka sayısının en yüksek seviyeye çıktığı belirtildi.

Açıklamada, hastalığın “streptokok pyogenes” bakterisinden kaynakladığı ve sıklıkla boğaz ağrısıyla ilişkilendirildiği, takip eden dönemde uzuv nekrozuna ve çoklu organ yetmezliğine yol açabildiği kaydedildi.

Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanı Takemi Keizo, temel enfeksiyon önlemlerinin uygulanmasının önemine işaret ederek, “Enfeksiyon eğilimlerini izlemeye devam etmenin gerekli olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Çoğunlukla 30 yaş civarındaki kişilerde görülen “et yiyen” bakterinin yol açtığı STSS, “potansiyel ölümcül” olarak nitelendiriliyor. (İLKHA)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP