İLKHA - Batman Pusula Gazetesi
a
İLKHA

İLKHA

21 Temmuz 2024 Pazar

6 ilde 7 tematik tarım meslek lisesi açıldı

6 ilde 7 tematik tarım meslek lisesi açıldı
0

BEĞENDİM

Millî Eğitim Bakanlığınca, Türkiye’de tarım alanında nitelikli iş gücünün karşılanmasına destek olunması amacıyla altı ilde yedi tarım meslek lisesi açıldı.

Millî Eğitim Bakanlığı, Türkiye’nin tarım üssü hâline getirilmesine katkı sunmak amacıyla tarım meslek liselerine yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Bu kapsamda son olarak Tokat’ta Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Adıyaman’da Ziraat Teknolojileri, Artvin’de Ardanuç Tarım ile Yusufeli Tarım, Ordu’da Yeşil Fatsa, Denizli’de Baklan Tarım Teknolojileri, Ardahan’da Göle Tarım Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmak üzere toplam yedi tematik tarım mesleki ve teknik Anadolu lisesi açıldı.

Tarım alanında eğitim öğretim gören öğrenci sayısının gelecek dönem daha fazla artacağı öngörülürken diğer taraftan toplamda 208 okulda Tarım, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı ile Laboratuvar Hizmetleri alanlarının da tamamı açık bulunuyor. Türkiye’nin tarımsal üretim ve hayvan yetiştiriciliği potansiyelinin daha etkin ve verimli kullanılması amacıyla bu alanlarda toplamda 11 bin 166 öğrenci eğitim görüyor.

Tarım meslek liselerinde öğrenci sayıları hızla artıyor

Tarım alanında eğitim verilen okul sayısı 2020 yılında 72 olurken, 2024 yılında bu sayı 146’ya ulaştı. 2020-2021 eğitim öğretim yılında 9’uncu sınıfa 633 öğrenci kaydı bulunurken bu sayı; 2021-2022’de 856, 2022-2023 yılında 2 bin 614, 2023-2024 yılında ise 2 bin 614, 2 bin 840 öğrenciye çıktı. (İLKHA)

Devamını Oku

Siirt Üniversitesi’nde bağbozumu etkinliği

siirt üniversitesi’nde bağbozumu etkinliği
0

BEĞENDİM

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, üniversitenin 13 dönüm arazisinde 6 farklı üzüm çeşidi üzerinde denemeler yapılan Bağcılık Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin düzenlediği bağbozumu etkinliğine katıldı.

Etkinlikte Rektör Prof. Dr. Nihat Şındak’a üniversite üst yönetimi eşlik etti ve etkinliğe çok sayıda akademik ve idari personel katıldı.

Bağcılık Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Nevzat Aslan, bağbozumu etkinliği ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bağcılık Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde bazı üzüm çeşitlerinin Siirt ilinde performanslarının belirlenmesi amacıyla 2014 yılında çardak sistemiyle tesis edilen bağda 6 çeşit üzüm bulunmaktadır. Bu çeşitler Trakya İlkeren, Yalova İncisi, Red Globe, Çekirdeksiz (Perletti), Horoz Karası ve Hönüsü’dür. Trakya İlkeren çeşidi en erkenci üzüm çeşididir. Temmuz ayının ortalarında olgunlaşmaya başlamaktadır. Sonra sırasıyla Yalova İncisi, Çekirdeksiz Üzüm, Red Globe, Horoz Karası olgunluğa erişmekte ve eylül ayı sonunda en son Hönüsü çeşidi toplanmaktadır.” bilgisini paylaştı.

Belirtilen çeşitlerin Siirt şartlarında çardak sisteminde yetiştirilebildiğini ve geleneksel terbiye sistemlerine göre daha kaliteli ve yüksek verim alınabildiğini ifade eden Aslan, özellikle sulu alanlarda yoğun dikim yapılarak çeşit ve bakım şartlarına göre dekara 4-5 tona kadar verim alınabildiğine dikkat çekti.

Üniversitenin Bağcılık Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen bağbozumu etkinliğinde konuşan Rektör Prof. Dr. Nihat Şındak ise, “Bölgenin tarım ve hayvancılık alanındaki çalışmalarına bilimsel temelli yön vermek için çalışan Üniversitemiz, bölgeye katma değer sağlayacak üzüm çeşitlerini bölge ekonomisine kazandırmak için çalışmalarına devam etmektedir. Bugün de bu çalışmaların meyvesini topluyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi. (İLKHA)

Devamını Oku

Tedavi için Ankara’ya getirilen ve Filistinli, son yolculuğuna uğurlandı

tedavi için ankara’ya getirilen ve filistinli, son yolculuğuna uğurlandı
0

BEĞENDİM

İşgalci siyonistlerin saldırıları nedeniyle Ankara’ya getirilen yaralılardan bir kadın daha şehid oldu. Şehide, kılınan cenaze namazı sonrası Ankara’da defnedildi.

İşgal rejimi, Gazze Şeridi’nde 9 aydan fazladır acımasızca sivillere yönelik soykırım ve katliam yapıyor. Bölgede devam eden bombardımanda her geçen saat can kaybı artarken, yaralıların durumu gittikçe ağırlaşıyor. 

İşgalci siyonistlerin Gazze’ye yönelik yaptığı soykırım sürecinde tedaviden mahrum kalan ve Ankara’ya tedavi için yaralı olarak getirilen 60 yaşındaki kadın kanser hastası Khawla Abdulhamıt Hasan Saadettın, şehadete kavuştu.

Şehide için Hacı Bayram Veli Camii’nde cenaze namazı kılındı. Şehidenin tabutuna Filistin ve Türkiye bayraklarıyla sarıldı. Cenaze namazına siyasi parti temsilcileri, Filistinliler, Ankara Filistin Dayanışma Platformu öncülüğünde STK temsilcileri ve Kudüs sevdalısı halk, öğle namazı sonrası saf tutup şehide için cenaze namazı kıldı.

Şehidenin naaşı, tekbir ve sloganlar eşliğinde Karşıyaka Mezarlığı’nda defn edildi. (İLKHA)

Devamını Oku

Selin en çok zarar verdiği köye yardım ulaştırdı

selin en çok zarar verdiği köye yardım ulaştırdı
0

BEĞENDİM

Geçtiğimiz günlerde Ağrı’da meydana gelen selde zarar gören köylerden olan Akyumak (Avxark) köyünde çalışmalar devam ederken Ağrı Umut Kervanı Derneği yetkilileri ise selzedelere yardım paketi ulaştırdı. Dernek Başkanı Yılmaz, köyde konteynır ihtiyacının olduğunu belirtti.

Sağanağın şiddetini artırması ile 9 Temmuz günü Ağrı’nın merkez ve ilçelerine bağlı köylerinde sel meydana gelmişti.

Yaşanan selde en çok zarar gören köy Eleşkirt ilçesine bağlı Akyumak olmuştu. Köyde can kaybı yaşanmazken, birçok ev ve ahır meydana gelen selde zarar gördü.

Yaşanan selin izlerinin silinmesi için devlet kurumları çalışmalarını sürdürüyor.

Selzedelere yardım kolisi ulaştıran Ağrı Umut Kervanı Derneği yetkilileri, köyde çeşitli incelemelerde bulundu.

Yaşlı bir teyzenin konteynır talebi için yetkililere seslenen Ağrı Umut Kervanı Derneği Başkanı Muhammet Arif Yılmaz, ailenin şuan mağduriyet yaşadığını ve evlerinde kalamadıklarını belirtti.

Köyde bulunan selzedeler için yardım ulaştıran Ağrı Umut Kervanı Derneğine ve hayırseverlere teşekkür ettiklerini belirten Köy Muhtarı Nevzat Şimşek, “Cenab-ı Allah Umut Kervanından razı olsun. Köyümüz erzak getirdiler, herkese teşekkür ediyoruz. Sel günü evleri su bastı, il merkezinde olan köylüler yolda kaldık. Çok sayıda ahır yıkıldı, araçlar selde sürüklendi. Köyümüzde maddi olarak bayağı hasar meydana geldi.” dedi.

Yaşanan selde can kaybının olmamasının sevindirici olduğunu belirten Ağrı Umut Kervanı Derneği Başkanı Muhammet Arif Yılmaz, “Malumunuz üzere geçtiğimiz günlerde Eleşkirt ilçemize bağlı Akyumak köyü ciddi bir sel felaketi ile karşı karşıya kaldı. Tabi köyü gezdik, selin zarar verdiği noktaları gördük. Ciddi bir sel felaketi ile karşı karşıya kalmış köy sakinleri. Cenab-ı Allah muhafaza etmiş, selin başladığı yerde kopan bir kaya parçasının seli dağıttığını öğrendik. Hamdolsun can kaybı yok. Getirdiğimiz erzakları muhtarımızın vasıtası ile selzedelere dağıttık. DSİ, Karayolları Erzurum Bölge Müdürlüğü ekipleri, İl Özel İdaresine bağlı ekipler güzel çalışmalar yürütüyorlar. Umarım selin izleri en kısa sürede silinir.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Devamını Oku

İl Başkanı Gülsever’den CHP ve DEM’e tepki

i̇l başkanı gülsever’den chp ve dem’e tepki
0

BEĞENDİM

HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Zeynul Abidin Gülsever, CHP, DEM ve PKK tarafından son günlerde partisinin ismini kullanarak hedef haline getirilmesine karşı tepki göstererek “Siz önce Zilan’ın, Dersim’in, Başbağlar’ın, Yasin Börü ve arkadaşlarının hesabını verin, sonra HÜDA PAR’ın ismini ağzınıza alın.” dedi.

HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Zeynul Abidin Gülsever, son günlerde partisini hedef alan siyasi partilere, yaptığı açıklamayla tepki gösterdi.

Bu çevrelerin 2024 seçimleri sonrası HÜDA PAR’ın Türkiye geneli oylarını yükseltmesini hazmedemediklerini vurguluyan Gülsever, HÜDA PAR olarak halkın huzuru ve güvenliği için var gücüyle çalıştıklarını, ancak CHP’nin arka bahçesi ve PKK’nin siyasi kolu olarak faaliyet gösteren DEM Partinin, HÜDA PAR’ın ismini ağızlarına alarak haksız ithamlarda bulunduğunu kaydetti.

“Parklarımız cinsi sapıklık merkezleri haline getirilmiştir”

Diyarbakır’da yapılmak istenen ifsat projelerine işaret eden Gülsever, “Diyarbakır’da neler oluyor? Diyarbakır’ın caddeleri ve sokakları adeta açık hava meyhanelerine dönmüş durumdadır. Bayanlar, çocuklar ve aileler cadde ve sokaklarda gezemez duruma gelmişler. Parklarımızda Kur’an kursları ve camiler vardı. Ama onlar da belediyenin son zamanlarda aldığı kararla kapatılmış ve bunlar cinsi sapıklık merkezleri haline getirilmiştir. Belediye, halkın birlikte yaşadıkları alanlarda 15 yaş altındaki çocukların görmesinin sakıncalı ve ahlaklarının bozulacağı ortamlar oluşturmaktadır.” dedi.

“Kafelerin çoğu uyuşturucu baronlarının ve madde bağımlılarının cirit attığı mekânlar haline gelmiştir”

Diyarbakır’daki kafeler üzerinden gündeme getirilen tartışmalara değinen Gülsever, “Buradaki kafeler insanların dinlenme ve kahve içip beraber sohbet edeceği yerlerdir. Şu an bu kafelerin çoğu belediyenin ve yandaşlarının elinde bulunuyor. Özellikle Sur ilçemizde bulunan bu kafelerin çoğu uyuşturucu baronlarının ve madde bağımlılarının cirit attığı mekânlar haline gelmiştir. Bunların hepsini ele aldığımızda bu yaşananların birilerinin eliyle yapıldığını görmekteyiz. 2024 seçimleri sonrası HÜDA PAR yani partimiz oylarını başta Diyarbakır ve Güneydoğu olmak üzere tüm Türkiye’de artırmıştır. Bu artış, onların gözüne batmış ve bundan dolayı hem partimizin önünü kesmek hem de partimizi halkın gözünden düşürmek için saldırılara başlamışlardır.” diye konuştu.

“CHP’nin arka bahçesi ve PKK’nin siyasi kolu olan DEM Parti, bu üçü birlikte şeytan üçgenini kurarak partimize karşı saldırıya geçmiş durumdadırlar”

Gülsever, şöyle devam etti:

 “CHP’nin arka bahçesi ve PKK’nin siyasi kolu olan DEM Parti bu üçü birlikte şeytan üçgenini kurarak partimize karşı saldırıya geçmiş durumdadırlar. Önce hesap vermesi gereken onlar iken kurulduğu günden beri pak, temiz ve hiçbir şiddet olayına karışmamış olan partimizin ismini o kirli dillerine dolamak suretiyle saldırıya geçiyorlar.

Şimdi CHP, önce Dersim’in, Zilan’ın, Şeyh Said ve dava arkadaşlarının Dağkapı meydanında asılmasının hesabını versin. PKK, önce Susa’nın, Başbağlar’ın ve köy yollarına döşediği mayınlar sonucu hayatını kaybeden vatandaşların hesabını versin.

PKK’nin siyasi kolu ve CHP’nin arka bahçesi olan DEM ise; önce Dürümlü köyünde katledilenler ile 6-8 Ekim Kobane bahaneli olaylarda diri diri yakılan 16 yaşındaki Yasin Börü ve arkadaşlarının hesabını versin. Sonra HÜDA PAR hakkında konuşma cüretinde bulunsun.”

“Birilerinin piyonu olup, uygulamak istedikleri sistemi burada halkımız üzerinde denemek suretiyle bu işin hamallığını yapıyorlar”

HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Zeynul Abidin Gülsever, “Meclis kürsüsünde bağırıp nara atmakla veyahut belediyelerden çıkıp Diyarbakır sokaklarında demeç vererek partimizi karalamaya kimsenin hakkı yoktur. Onlar önce aynanın karşısına geçip katillerin kim olduğunu kendilerine bir sorsunlar. Katil ve zalim onlardır. Uyuşturucu bağımlıları, baronlar, LGBT ve cinsi sapıklıklar onlardan çıkıyor. Onların halka hizmet edip yolları, caddeleri ve parkları güzelleştirmeleri gerekirken onlar buraları pisletmek, halkımızın ahlakını bozmak, kültürüne, maneviyatına ve ananesine saldırmak suretiyle birilerinin maşası olmuşlar. Birilerinin piyonu olup uygulamak istedikleri sistemi burada halkımız üzerinde denemek suretiyle bu işin hamallığını yapıyorlar. Sizin HÜDA PAR’ı dilinize dolamaya hakkınız yoktur. HÜDA PAR tertemiz ve pak bir şekilde hesap veremeyeceği hiçbir şey yoktur.”

Gülsever, açıklamalarının sonunda, halkın bu tür provokasyonlara karşı uyanık olmaları ve gerçekleri görmeleri gerektiğini vurgulayarak HÜDA PAR’ın, milletin huzuru ve güvenliği için çalışmaya devam edeceğinin altını çizdi. (İLKHA)

Devamını Oku

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.