“BAL ÜRETİMİNDE YÜZDE 80 DÜŞÜŞ YAŞANDI!” - Batman Pusula Gazetesi
a

“BAL ÜRETİMİNDE YÜZDE 80 DÜŞÜŞ YAŞANDI!”

“bal üreti̇mi̇nde yüzde 80 düşüş yaşandi!”
0

BEĞENDİM

Spread the love

Aşırı sıcaklar ve iklim değişikliğinden dolayı bu yıl bal rekoltesinde yaklaşık yüzde 80 bir düşüş yaşandığını belirten arı yetiştiricileri, maliyetlerdeki artışların da ayrıca kendilerini mağdur ettiğini söyledi. Bölge genelinde olduğu gibi Batman’da da ağustos ayında başlayan bal sağım sezonu devam ediyor. Kentte aşırı sıcaklar ve mevsim değişikliğinden dolayı bu yıl bal üretimi ciddi oranda düştü. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, ilkbahardaki aşırı yağışlar, rüzgar ve bitki florasının kısa sürede kuruması bal üretimini olumsuz etkilediğini belirten Batman Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Çetin Doyar, bu yıl bal rekoltesinde yüzde 80 düşüş yaşandığını söyledi. Batman’da Birliğe kayıtlı 675 arıcının ve 58 bin kovanın bulunduğunu aktaran Doyar, verimin beklentisinin altında olması nedeniyle bu sene bal üreticilerinin mağdur olduğunu ifade etti.

“ARI, BİTKİ FLORASINDAN GEREĞİ GİBİ İSTİFADE EDEMEDİ”

Bal rekoltesindeki düşüşün sebebinin iklim değişikliği olduğunu vurgulayan Doyar, “Geçen seneye oranla bal rekoltesinde yüzde 80’lik bir düşüş yaşadık. İlkbaharın geç gelmesi, yine ilkbaharda yağışların uzun sürmesi, dolu yağması, rüzgar çıkması bal üretimi çok fazla etkiledi. Yaz mevsiminin de çok sıcak geçmesi bitki florasının ömrünü kısalttı. Arının 37 derecenin üzerinde çalışması çok yavaşladığı için arı, bitki florasından gereği gibi istifade edemedi.” ifadelerini kullandı. Sıcakların yüksek olması nedeniyle arıcıların Doğu Anadolu Bölgesine göç etmek zorunda kaldığını belirten Doyar, bu durumun ciddi mağduriyetlere sebep olduğunu söyledi.

“BATMAN’DA ARICILIK BİTME NOKTASINDA”

Akaryakıt fiyatının yükselmesi nedeniyle gidiş gelişlerde büyük bir külfet yaşandığını vurgulayan Doyar, şöyle devam etti: “Arıcılık Batman’da resmen bitme noktasındadır. Maliyetlerin çok yükselmesi, bal veriminin çok azalması, arıcıların hiçbir şekilde destek alamaması arıcılık mesleğinin ilerde bitmesine sebep olabilir. Bugün Batman’da 5 bin aile arıcılıkla geçimini sağlıyor. Yetkililerden beklentimiz, çiftçilere yapılan akaryakıt yardımının arıcılara da yapılması, ölen arılar yerine yeni arılı kovanların verilmesi, Batman balının tanıtılması ve arıcılar için bal tesisinin kurulmasıdır. Genel olarak arıcılığa bir el atılmasını istiyoruz. Mutlaka arıcılığa büyük destek verilmesini istiyoruz.”

“ARILARIMIZA BAKAMAZ DURUMA GELDİK”

Kozluk İnişli köyünde arıcılık yapan Feyzullah Can da bu seneki bal rekoltesinden memnun kalmadıklarını söyledi. Arı yetiştiricilerine destek talebinde bulunan Can, “Tabi ki bu sene çok faydasız geçti. Bizler için güzel geçmedi. Her sene çok iyi bal alıyorduk. Bu sene maalesef 65 kovandan sadece 65 kilo aldım. Her sene bu kovanlardan 300-350 kilo bal alıyordum. Bu sene maalesef bal hasadı yok. Gerçekten mağduruz. Arılarımıza bakamaz duruma geldik. Devletten bir şeyler bekliyoruz.” (İLKHA)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.