Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 16. Liderler Zirvesi sona erdi - Batman Pusula Gazetesi
a

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 16. Liderler Zirvesi sona erdi

ekonomik i̇şbirliği teşkilatı 16. liderler zirvesi sona erdi
0

BEĞENDİM

Spread the love

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 16. Liderler Zirvesi, son buldu.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in ev sahipliğinde yapılan EİT Zirvesine Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi, Pakistan’ın geçici Başbakanı Anvarul Hak Kakar, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov ve Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov katıldı.

Zirvede üye ülkeler arasındaki ticaret, ekonomi, yatırım, ulaştırma ve transit alanlarındaki işbirliğinin daha da geliştirilmesiyle ilgili meselelerin yanı sıra teşkilatın faaliyetlerinin daha da geliştirilmesiyle ilgili konular ele alındı.

Zirvede liderler, bölgesel ticaret, ulaştırma, enerji, tarım sektörleri ve diğer alanlarda işbirliklerinin durumu ve perspektiflerine ilişkin fikir alış verişinde bulundu.

EİT bölgesinde ortak ve sürdürülebilir ilerleme ve kalkınmanın sağlanmasına yönelik sektörel girişimlerin önemine dikkat çeken liderler, bu bağlamda Özbekistan’ın “bölgesel ekonomik entegrasyon sürecini hızlandırmaya yönelik EİT bünyesinde Uluslararası Sanayi Fuarı düzenlenmesi ve ilk fuarın 2024 yılında Özbekistan’da yapılması”na ilişkin teklifini kabul etti.

Liderler, ayrıca mevcut jeopolitik zorlukların toplu olarak ele alınabilmesi için uluslararası arenada daha fazla işbirliği ve ortak tutum sergilenmesinin önemini vurgulayarak, teşkilatın uluslararası düzeydeki öneminin ve nüfuzunun arttırılmasının önemini vurguladı.

Liderler, Filistin’de artan gerilimi ve Gazze’de kötüleşen insani koşullarla ilgili uluslararası toplumun daha ciddi ve verimli bir tepki vermesi gerektiğini belirtti.

Toplantıda, bir sonraki zirvenin 2025’te Azerbaycan’da yapılması kararlaştırıldı.

www.batmanpusula.com/ (İLKHA)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.