İl meclis üyelerine çağrı: ispat edin istifa edeyim - Batman Pusula Gazetesi
a

İl meclis üyelerine çağrı: ispat edin istifa edeyim

i̇l meclis üyelerine çağrı: ispat edin istifa edeyim
0

BEĞENDİM

Spread the love

Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, çocuk parkı yapımına, Şırnak İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi ve Şırnak Belediyesi Meclisinde HEDEP’li üyelerin gerekçesiz bir şekilde ret kararına tepki göstererek, ispat edilmesi halinde istifa edeceğini açıkladı.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Şırnak İl Özel İdaresi ve Şırnak Belediyesi, merkez Bahçelievler Mahallesinde bulunan ve mülkiyeti Şırnak İl Özel İdaresi’ne ait atıl durumda olan bin 780 metrekarelik alanda, çocuk parkı yapmak üzere iş birliği yaptı. Şırnak İl Özel İdaresi hizmet sınırları içerisinde olmayan atıl durumdaki arazi üzerine yapılması planlanan projenin, kasım ayında İl Genel Meclisi toplantısında teklifi sunuldu.

Ancak sunulan teklif, HEDEP’li İl Genel Meclisi üyeleri tarafından gerekçesi belirtilmeden reddedildi. İl Genel Meclisi’nden beklenen karar çıkmaması üzerine Şırnak Belediyesi, kasım ayında belediye meclis toplantısında yeniden teklif sunarak AK Parti ve Vatan Partisi meclis üyelerinin oy çokluğu ile teklif kabul edildi.

Konu hakkında basın açıklaması düzenleyen Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, il meclis üyelerinin bahsettiği 9 bin 600 metre kare alanın varlığını kanıt olarak sunmaları halinde belediye başkanlığından istifa edeceğini açıkladı.

HEDEP’li meclis üyelerinin neden itiraz ettiklerini bilmediklerini belirten Mehmet Yarka, “Bahse konu 890/1 parsel. Burası şuan ortaokul alanı olarak kullanılıyor. Park alanı Bin 870 metre kare. Dedik bahsettiğiniz 9 bin 600 metre kare alan yok. Olsa getirin yapalım niye yapmayalım. Çıt yok ve toz kondurtmuyorlar. Biz diyoruz ki, arkadaşlar bakın bu yaptığınız yanlıştır. Bu konuyu ret eden il genel meclisi üyeleri belki de oraya görmemişlerdir. Çünkü onlar Şırnaklı değil. İlçelerden geliyorlar. Bizim için Şırnak’tan ilçeden ne olursa olsun bir iş için karar vereceği zaman araştırmaları lazım, gidip alana bakmaları lazım. En çok üzüldüğüm Şırnak’tan 2 tane il genel meclisi üyesi var. Bunlarda o arkadaşlarının kararına uyarak memleketinde yapılacak parkı ret ediyorlar.  Bu park ile ilgili ne yaptık? Hemen Bahçelievler Mahallesi’ndeki park alanı projemiz için, 3194 sayılı imar kanunu 8. Maddesi (b) bendi uyarınca, mekânsal yapı yönetmeliği 32. Maddesine istinaden belediyemizin resen imar planı yapma ve yaptırma yetkisin dayanarak Bahçelievler Mahallesi’ndeki 890 nolu ada 1 nolu parselin bin 870 metre kare alanı nazım ve uygulama imar planı değişikliği yapıp meclisimizin oy çokluğu ile 09.10.2023 tarihinde 2023/138 sayılı karar ile resen onayladık bitirdik. Çünkü bizim yetkimiz var. Burada neymiş? Biz itiraz edeceğiz. Biz yaparız siz yıkmak için itiraz edebilirsiniz.” ifadelerine yer verdi

 “İspat edin istifa edeyim”

Şırnak’a olan bu haksızlığa tahammül edemeyeceğini belirten Yarka, “Şimdi bu konu ile ilgili çok önemli bir açıklama yapacağım, bahse konu olan  890/1 alanda eğer 9 bin 600 metre kare alanı bana park alanı olarak verebiliyorlarsa ve ispat edebiliyorlarsa ben belediye başkanlığından istifa edeceğim. Eğer, bu karara red veren arkadaşlarımız, HEDEP’li İl Genel Meclis Üyesi arkadaşlarımız buna cevap veremiyorlarsa, onlarda aynı şekilde bu milletten hem özür dileyecekler hem de istifa etmelerini bekliyorum. Bu milleti artık kandırmaya kimsenin hakkı yoktur. İnanın onların içi de rahat değil. Vicdanları da rahat değil. Çünkü yanlış bir şey ama Şırnak’a olan bu haksızlığa ben tahammül edemem. Konuya açıklık getirmek için geçen gün biz basın açıklaması yaptık. Arkasından gelip tekrar yanlışı savunuyor. Ben bir belediye başkanı olarak sözümü söyledim. Eğer bahse konu alanda park için bana 9 bin 600 metre kare alanı verirlerse ben belediye başkanlığından istifa ederim.” dedi.

Son olarak Yarka, “Mesire alanından bahsediyorlar. Bizim bir mesire alanımız vardı. El koydular, gasp ettiler. Biz üreten insanlarız. Biz sizin gibi gaspçı değiliz. Biz sadece üretiriz. Kimsenin ne malında ne işinde gözümüz yok. Mesire alanı diyorlar, el koydular bilmem ne yaptılar. Şuanda orada millet bahçesi yok. Eski mesire alanı 30 dönümdü. Şuanda gördüğünüz 112 dönüm arsa üzerine yapılmış ve yüzde 55’i bitmiş. Sadece çevre düzenlemesi ve yolları kaldı. Arzu ederlerse buyursunlar gelsinler. Özellikle beni bu koltuğumdan etmek için, araçları da benden. Belediyenin makam aracını, Fen İşlerinden bir arkadaşımız ile gitsinler, tüm bu üzerime atfettikleri konuları tek tek yerinde baksınlar. Buda yok. Halep uzak ise arşın burada.  Çamur at izi kalsın. Kumaşımız temiz. Millet bahçemiz bittiği zaman, mesire alanı ile millet bahçesi arasındaki kıyası göreceksiniz. İçerisinde, macera parkı, trafik bahçeleri, oyun alanları var. Mükemmel bir millet bahçesinden bahsediyoruz. Köstek olmak yok. Arkadaş destek vermiyorsan sukut edeceksin. Konuşma, bırak biz çalışalım. Gelin, görün eski Şırnak ile yeni Şırnak’ı kıyas edin. Hizmet yapan katkı sunan herkesi alkışlarım. Lütfen sizde bir teşekkür eden çalışmalara.” diye belirtti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.