Faiz bataklığından derhal kurtulmalıyız - Batman Pusula Gazetesi
a

Faiz bataklığından derhal kurtulmalıyız

faiz bataklığından derhal kurtulmalıyız
1

BEĞENDİM

Spread the love

Batman Milletvekili Serkan Ramanlı, TBMM’de yaptığı basın açıklamasında, ekonomik veriler, buğday alım fiyatları ve hacı adayların Suudi Arabistan’da yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

HÜDA PAR Sözcüsü ve Batman Milletvekili Serkan Ramanlı, partisinin gündem değerlendirmesini TBMM’de düzenlediği basın toplantısıyla paylaştı.

Açıklamasında Ramanlı, “Kutsal topraklarda bulunan hacılarımızın mağdur edilmemesi ve hac farizasını yerine getirmeleri hususunda kendilerine sıkıntı çıkarılmamalı.” dedi.

DAR GELİRLİ HARCAMALARINDA GIDA, KİRA VE ULAŞIM ÇOK BÜYÜK YER TUTUYOR

Ekonomik verilerle ilgili Ramanlı, “Özellikle Türkiye ekonomisinin kur, faiz ve enflasyon sarmalı içerisinde bir kısır döngüye girdiğini hepimiz görüyoruz. Her ne kadar ekonomi yönetimi, geçmişte yaşanan bazı sıkıntıların telafisi babında birtakım adımlar atmaya Türkiye ekonomisini düzlüğe çıkarmaya çalışıyorsa da aslında uygulanan reçetenin çoğunlukla dar gelirli insanların sırtına yük bindirildiğini görmemiz gayet mümkün. En son paylaşılan verileri size aktarmak istiyorum. Hane halkı tüketim harcaması hane başına 24 bin 383 TL olarak belirlenmiş yani 4 kişilik bir aileye hesaba katarsak bu kişi başına 12 bin 521 liraya tekabül ediyor. Bütün ekonomik reçetelerin dar gelirliler, asgari ücretliler ve emekliler üzerine yıkılması, buna rağmen yüzde 20’lik bir kesimin zenginliğine zenginlik katması, kabul edilebilir ve sürdürülebilir bir durum değildir. Yüzde 80’lik dar gelirli vatandaşların özellikle hane halkı tüketim harcamalarında gıda, kira ve ulaşım çok büyük yer tutuyor.” şeklinde konuştu.

“EKONOMİNİN DÜZELMESİNİN ÇARESİ FAİZ BATAKLIĞINDAN KURTULMAKTIR”

Açıklamasının devamında Ramanlı, şunları söyledi: “Özellikle gıdaya yönelik harcamalar gelirin büyük bir kısmını tek başına karşılıyor. Enflasyon yüzde 75 olduğu ülkemizde dünyada Arjantin ve Suriye’den sonra en yüksek enflasyon rakamlarıyla boğuşan ülke Türkiye. 10 yıllık tahvil faiziyle dünyada rekor kıran ve birinci sırada olan yine maalesef ülkemiz. Mayıs ayında 168 milyar TL’lik borç ödemesi yapıldı. Bunun 104 milyarı faize gitar miktar. Haziran ayında 161 milyar TL’lik borç ödendi. Bunun 96 milyarı faiz. Varın siz hesap edin. Temmuz ayında ödenecek borçların yüzde kaçı faiz ödemesi olacak. Dolayısıyla ana parayı bile geçen bir faiz yükünden bahsediyoruz. Ekonominin bu faiz yükünden derhal kurtulması gerekiyor. Faize dayalı kapitalist ekonomi modeli terk etmedikçe biz bu sarmaldan kurtulamayız. Maalesef her geçen gün bu ekonomik sıkıntıların faturasını dar gelirliler, emekliler ve yoksullar çekmek zorunda kalıyor. Bu sistem üretimi de baltalıyor istihdama darbe vuruyor. Alın teri ve emek sömürüsünü beraberinde getirdiği gibi zengini daha fazla zengin yoksulu da daha fazla yoksul yapıyor. Çare ne çare faiz bataklığından derhal kurtulmak.”

“BUĞDAY FİYATLARI BUĞDAY ÜRETİCİSİ İÇİN TAM BİR HAYAL KIRIKLIĞI OLDU”

Buğday alım fiyatlarının, TMO tarafından geçtiğimiz hafta açıklandığını hatırlatan Ramanlı, Buğday fiyatları buğday üreticisi için tam bir hayal kırıklığı olduğunu söyleyebilirim. Çünkü üreticiden ve bu işle iştigal eden bütün kesimlerden gelen ortak tepki bu rakamların yetersiz  olduğu buğdaya ton başına 9 bin 250 TL fiyat biçildi. Prim desteğiyle beraber ki o bin 750 TL ton başına ancak 11 bin lirayı buluyor. Üretim maliyetleri göz önüne alındığında çiftçinin bir sonraki sene üretime devam edebilmesi açısından çiftçinin muhakkak suretle desteklenmesi gerekiyor. Enflasyonun yüzde 75’leri bulduğu bir ortamda çok düşük fiyat artışlarının çiftçiye reva görülmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Elbette ki enflasyonu düşürmemiz gerekiyor. Elbette ki gıda fiyatlarındaki artışı frenlemek gerekiyor. Ama bunu çiftçinin omuzlarına yüklemek yanlıştır.” ifadelerini kullandı.

Bülten

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.