Anız Yakanlara En Üst Sınırdan Ceza Veriyoruz - Batman Pusula Gazetesi
a

Anız Yakanlara En Üst Sınırdan Ceza Veriyoruz

anız yakanlara en üst sınırdan ceza veriyoruz
1

BEĞENDİM

Spread the love

Batman Valisi Ekrem Canalp, anız yakma olayları ile ilgili çiftçileri uyararak en üst sınırda ceza verildiğini söyledi.

Bu ay içerisinde anız yakan 32 kişiye 674 bin lira idari para cezası kesildiğini belirten Vali Canalp, anız yakan çiftçileri ayrıca 5 yıl süreyle tarımsal desteklerden de men ettiklerini de söyledi.

Vali Canalp ” Batman’da ve Türkiye’nin değişik vilayetlerinde anız yangını genel bir problemdir ve yıllardan beri devam ediyor. Artık bizim bu anız yangını işini bitirmemiz gerekiyor. Anız yakmamamız gerekiyor. Anız yakan herkese mutlaka para cezası veriyoruz. Verdiğimiz cezalar da dönüm başına 2 bin lira civarında. Yakılan her anız ya bir orman yangınına başlangıçtır ya da şehirlere ve köylere sirayet edecek bir yangın demektir. Yakılan her anız aynı zamanda toprağın üzerindeki canlıların hayatını sona erdiren ve toprağında bereketini sonlandıran bir faaliyettir. Bundan vaz geçmeniz gerekiyor. Bütün çiftçilerimizi bir kez daha uyarmak istiyorum anız yangınlarını bitirin. Çünkü anız yangını yaktığınız zaman civardaki bütün ilçelerin, şehirlerin ve beldelerin üzerine yanık karbondioksit ve karbon monoksit gazları çöküyor. Bu havanın uzun süre solunmasından dolayı kamu sağlığı riski oluşuyor. Uzun vadede insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabilen bir eylem olabilmektedir. Bu ay içerisinde anız yakan 32 kişiye 674 bin lira idari para cezası kesilmiştir. Ayrıca anız yakan çiftçileri ayrıca 5 yıl süreyle tarımsal desteklerden de men etmekteyiz.” dedi.

Yüksel Kapuci

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.