Vali Canalp, 6 aylık asayiş olaylarını açıkladı - Batman Pusula Gazetesi
a

Vali Canalp, 6 aylık asayiş olaylarını açıkladı

vali canalp, 6 aylık asayiş olaylarını açıkladı
1

BEĞENDİM

Spread the love

Vali Ekrem Canalp, aylık rutin Asayiş ve Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı’nda ilk altı aylık dönem ve haziran ayında Batman’da meydana gelen asayiş olaylarına ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.  

Vali Canalp, ” 2024 yılının ilk altı ayı içerisinde meydana gelen asayiş ve güvenlik ile ilgili verileri karşılaştırmalı olarak sizlerle paylaşacağım. Geçen yıl haziran ayında mal varlığına karşı 277 suç işlenmişken bu sayıda bu yıl yüzde 32 azalma meydana gelmiş ve 191’e düşmüştür. Her iki yılın kıyaslamasını yapacak olursak yüzde 33 düşme olduğu tespit edilmiştir. İşyerinden hırsızlıkta yüzde 59, evden hırsızlıklar yüzde 36, Yankesicilik suçlarında yüzde 52 azalmıştır. Önceki yıl aynı dönemde yüzde 88 olan tüm olaylarda aydınlatma oranı da yüzde 90’a çıkmıştır.

61 OLAYA MÜDAHALE EDİLMİŞ VE ADLİ İŞLEM YAPILMIŞTIR

Geçen yılın ilk altı ayında haklarında mahkemelerce arama kararı olan 2390 kişi yakalanmışken bu yıl yüzde 61’lik oranda artış sağlanarak bu sayı 3839’a yükselmiştir. Narkotik suçlarla mücadele çalışmalarımıza baktığımızda 2024 yılının ilk altı ayında müdahale edilen olay sayısını 2023 yılının aynı dönemine kıyasladığımızda yüzde 93’lük bir artış gördüğümüzü memnuniyetle belirtmek isterim. Uyuşturucu madde ticareti ile ilgili 127 kişi adli makamlara sevk edilmiştir.  Haziran ayı içerisinde 32 kg. Skunk maddesi, 9 kg. Metamfetamin, 7 kg. Kubar Esrar, 216 gram Kokain, 769 gram Toz Esrar, 980 gram Bonzai maddesi narkotik timlerimiz tarafından ele geçirilmiştir.  Kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele kapsamında haziran ayı içerisinde 61 olaya müdahale edilmiş ve adli işlem yapılmıştır. Bu kapsamda 18662 paket kaçak sigara, 245 Elektronik Sigara, 25 adet kaçak cep telefonu ele geçirilmiştir.

 101 ŞAHIS MAHKEMELERCE TUTUKLANMIŞ

Siber suçlarla mücadele kapsamında haziran ayı içerisinde toplam 109 adli işlem yapılmış, 9 şüpheli de adli makamlarca tutuklanarak, cezaevine gönderilmiştir. 2024 yılının başından beri altı aylık dönem içerisinde müstehcenlik, çocuk istismarı, bilişim ve banka sistemleri aracılığıyla nitelikli dolandırıcılık gibi sanal ortamda işlenen suçlara karışan toplam 101 şahıs mahkemelerce tutuklanmış ve cezaevlerine gönderilmiştir. Haziran ayı içerisinde Terörle mücadele de ise 32 olaya müdahale edilerek 7 PKK elemanının etkisiz hale getirilmiştir.” dedi. 

Yusuf Uyanık

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.