MESLEKTAŞLARIMIZIN HER BİRİ MEVZUAT MAKİNESİDİR - Batman Pusula Gazetesi
h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) %
a

MESLEKTAŞLARIMIZIN HER BİRİ MEVZUAT MAKİNESİDİR

meslektaşlarimizin her bi̇ri̇ mevzuat maki̇nesi̇di̇r
0

BEĞENDİM

Spread the love

Batman-Siirt Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Bölge Odası Başkanı Servet Kurt

BigMammas’ta yapılan toplantıda konuşan Oda Başkanı Servet Kurt , Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ile Yeminli Mali Müşavirlik mesleğinin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla her yıl 1-7 Mart, Muhasebe Haftası olarak kutlandığını belirtti.

MESLEĞİMİZ VERGİ KAVRAMI İLE VAR OLAN BİR PROFİLDEN ÇIKMIŞTIR

İşletmeler ve kişilerin yaptıkları faaliyetleri ticaret kanunu, Vergi Kanunları, Sosyal Güvenlik Kanunu ve İş Kanunu mevzuatından bağımsız bir şekilde yürütebilmeleri söz konusu olmadığını belirten Kurt, ” Meslektaşlarımız bu noktada vergi mükelleflerinin mevzuata uyumunu da sağlamaktadırlar. Mesleğimiz sadece vergi kavramı ile var olan bir meslek profilinden çoktan çıkmıştır. Uğraş verdiğimiz alanlar sıkça  regülizasyonların tabi tutulduğu alanlardır. Meslek icra edilirken sınırlı uygunluk denetimden tutunda vergi mükellefleri ile beraber müştereken ve müteselsilen sorumluluğa kadar bir çok noktada mesleki risklerimiz mevcuttur. Bunun yanında iş çeşitliliği açısından da sorunlarla karşı, karşıya kalmaktayız. Meslektaşlarımız bedelini alamadığı bir çok işide yapmak durumunda kalmaktadırlar. Teknolojik değişimleri anında özümseyip  uygulayan, kamuya bilgi üreten, vergi mükelleflerinin iş hayatına uyumundaki rolleri ile meslektaşlarımız ülke ekonomisi için büyük öneme sahiptirler. İşletmelerin yatırım kararı almadan önce mutlak suretle Mali Müşavirlerine danışmaları gerekir. Meslektaşlarımızın her biri bir bilgi ve mevzuat makinesidir.” diye konuştu. (Muhammed Ekber Akkağıt)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.