Koca'dan Dünya Sağlık Örgütü'ne Gazze için mektup - Batman Pusula Gazetesi
a

Koca’dan Dünya Sağlık Örgütü’ne Gazze için mektup

koca’dan dünya sağlık örgütü’ne gazze için mektup
0

BEĞENDİM

Spread the love

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, üç dilde Dünya Sağlık Örgütü’ne Gazze için mektup gönderdi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Koca, “Dünya Sağlık Teşkilatı’nın Gazze için alması gereken aksiyonu Genel Direktör Dr. Tedros’a, kendisine dün saat 13.30’da ulaşan bir mektupla hatırlattım.” dedi.

Bakan Koca’nın mektubu şu şekilde:

“Gazze’de hayat, eğer buna ‘hayat’ denebilirse, iki haftadan fazla bir süredir çok ağır savaş koşulları altında. DST Genel Direktörü olarak bu olağanüstü duruma sarf ettiğiniz dikkatin farkındayım. Her şeyden öte, bir insan, kendini insanlığın hizmetine adamış insan sağlığı savunucusu olarak da neler hissettiğini tahmin edebiliyorum. Gazze’ye, muhtaç olduğu sağlık hizmetinin ulaşması için gösterdiğiniz tüm çabalar için şahsınıza ve bir üyesi olduğumuz teşkilatınıza teşekkür ediyorum. Ancak şunu ifade etmek isterim ki masum sivillerin hayatını kaybettiği, yaralı çocukların sağlık hizmetine ulaşamadığı Gazze için yapabilecekleriniz, bugüne kadar yaptıklarınızdan çok daha fazladır, buna yürekten inanıyoruz. Yaşadığımız günler, Dünya Sağlık Teşkilatına, insanlığın onurunun artık daha fazla çiğnenmesini önleme misyonu yüklüyor. Hiç şüphem yok ki, alınmasına öncülük edeceğiniz kararlar, harekete geçireceğiniz minnettarlık duyulacak adımlar atabilirsiniz. Dünya Sağlık Teşkilatını bu beklentilerin hayli gerisinde görmek hatta siyasi iradelerin de gerisinde kaldığını bilmek kabullenebilir bir olgu değildir.

75. yılında olan, bu süre içinde nice krizlere karşı başarılı sonuçlar almış bu kurumdan beklentimizin, gücünü aşan bir beklenti olduğunu düşünmüyorum. Yaralanan, kanser tedavisi yarım kalan çocuklara sağlık hizmeti verebilmek için önümüzdeki engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz. Ve elbette, üyesi olduğumuz bu kurumun gücünü bunun çok daha ötesinde ivedilikle ortaya koymasını büyük bir ümitle bekliyoruz.

Sayın Genel Direktör, Değerli Dostum,

Dünya Sağlık Teşkilatı, önderlik sorumluluğu ile ve acilen gerekli girişimlerde bulunarak, Gazze’de verilecek sağlık hizmetlerinin güvenliğini garanti altına almalı. Ülkemin, hasta çocuklar başta olmak üzere, savaşın mağdurları için gerekli sağlık hizmetlerini Gazze’ye ulaştırmaya, yaralıları Türkiye’de tedavi altına almaya hazır olduğunu ve gerekli hazırlıkları yaptığını bilmenizi isterim. Hayat kurtarmak için eksik olan şey, gerekli şartların oluşturulmasıdır.

Dünya Sağlık Teşkilatının mottolarından biri ‘Herkes için sağlık’ diğeri ‘Kimseyi geride bırakmamak’tır. Bir Sağlık Bakanı, bir insan ve baba olarak size çağrım, bu iki mottonun birer hakikat olduğunu tekrar ortaya koymanızdır. Tüm Türkiye’nin beklenti dolu selamlarını iletiyorum. Saygılarımla.” (İLKHA)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.