Bir Organ Bağışı, Bir Hayat Kurtarabilir - Batman Pusula Gazetesi
a

Bir Organ Bağışı, Bir Hayat Kurtarabilir

bir organ bağışı, bir hayat kurtarabilir
0

BEĞENDİM

Spread the love

Batman Sağlık İl Müdürü Dr. Semih Canpolat Organ bağışına dikkat çekmek amaçlı basın açıklaması yaptı. Canpolat yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi. “ Organ ve doku bağışı Haftası, organlarımızın başka insanlar için bir umut olabileceği farkındalığını artırmak amacıyla her yıl kutlanan önemli bir etkinliktir. Organ ve doku bağışı, yaşamı tehdit eden hastalıklarla mücadele eden birçok kişiye yeni bir şans sunabilir.

ORGAN BEKLEYENLERİN  SAYISI  ARTIYOR

Türkiye genelinde 2023 yılında organ ve doku bağışı bekleyen hasta sayısı 34.405 kişiye ulaşmış durumda. Bu kişiler arasında 24.424 böbrek, 1 ince bağırsak, 3.942 kornea, 1.374 kalp, 2.582 karaciğer, 192 akciğer, 276 pankreas ve 1.614 kemik iliği bekleyen hasta bulunmaktadır. Organ bekleyenlerin sayısının her geçen gün artması, organ bağışının ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

EMPATİ YAPMAK ÖNEMLİ

Ülkemizde organ ve doku nakli alanında büyük ilerlemeler kaydedilmiş olsa da, organ bağışının yetersizliği sorunu halen devam ediyor. Organ bekleyen hastaların yaşadığı zorlu süreçleri ve bağışların ne kadar hayati olduğunu anlamak için empati yapmak önemlidir. Bir gün kendi veya sevdiklerimizin organ bağışına ihtiyaç duyabileceğini unutmadan, organlarımızı bağışlamak ve çevremizdeki insanları da bu önemli davranışa teşvik etmek, bir hayatı kurtarabilir.

HAYAT KURTARMAYA DAVET ETTİ

03-09 Kasım, Organ ve Doku Bağış Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta boyunca İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda, halkın bilgilendirilmesi ve organ ve doku bağışı başvurularının kabul edilmesi için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Semih Canpolat, bu önemli hafta dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak tüm halkı hayat kurtarmaya davet etti.

İLHAM OLABİLİR

Organ ve Doku Bağışı Haftası, organ bağışının yaşamları nasıl olumlu yönde etkileyebileceğini vurguluyor ve toplumun organ bağışı konusunda daha fazla bilinçlenmesine katkı sağlıyor. Bir organ bağışı, bir hayat kurtarabilir ve bu hafta, daha fazla insanın bu değerli katkıyı yapmasına ilham olabilir.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.