ÇİFT MAAŞLI BÜROKRATLARI BAKANA SORDU - Batman Pusula Gazetesi
a

ÇİFT MAAŞLI BÜROKRATLARI BAKANA SORDU

çi̇ft maaşli bürokratlari bakana sordu
1

BEĞENDİM

Spread the love

DEM Parti Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, Hazine ve Maliye Bakanlığı bürokratlarının birden fazla maaş almalarını Bakan Mehmet Şimşek’e sordu.

Oduncu, bu uygulamanın kamuya zararını ve sonlandırılması için bakanlığın ne tür çalışmalarının olduğunun yanıtını istedi. Oduncu, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda görevli üst düzey bürokratların aynı zamanda farklı kurum ve kuruluşların yönetimdeki yer alarak huzur hakkı adı altında birden fazla maaş almalarını Meclis gündemine taşıdı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Oduncu “Bakanlığınız bünyesinde üst düzey pozisyonda çalışıp aynı zamanda farklı kurum ve kuruluşların yönetimde yer alan bürokratlar bulunmakta mıdır? Bu bürokratlar hangi kurumlarda, hangi görevleri üstlenmektedir? Bu bürokratlarınız diğer kamu kurum ve kuruluşlarındaki görevlerinden dolayı ne kadar ücret almaktadırlar? Başkaca hangi haklardan yararlanmaktadırlar? Bakanlığınızdan çalışıp birden fazla kurum ya da kuruluşta çalıştığı için çoklu maaş, fazla görevlendirme adı altında birden fazla maaş alan isimler, bakanlığınızın aldığı tasarruf tedbirlerinden muaf mıdır? Muaf tutulmalarının gerekçesi nedir? Çoklu maaş alan bürokratların performans değerlendirmeleri nasıl yapılmaktadır? Bu değerlendirmeler hangi kriterlere dayanmaktadır?Dönem dönem farklı bakanlıklar yönünden de gündeme gelen ‘çift maaş alan bürokratlar’ uygulamasına son verilmesine dönük bir çalışmasınız var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir? Asgari ücrete zam yapılmasına karşı çıkmanıza karşılık bürokratlarınızın farklı kurumların yönetimlerinde yer alarak ekstra maaş almasını nasıl gerekçelendirmektesiniz? Kamuda birden fazla görevlendirme ve çoklu maaş uygulamalarının kamuya zararının boyutlarına dair bir araştırmanız var mıdır? Kamuda birden fazla görevlendirme ve çoklu maaş uygulamalarının 2023 yılı bütçesindeki büyüklüğü ne olmuştur?” dedi.

Bülten

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.