İntiharların araştırılmasını istedi - Batman Pusula Gazetesi
a

İntiharların araştırılmasını istedi

i̇ntiharların araştırılmasını istedi
1

BEĞENDİM

Spread the love

DEM Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, Batman’da artan intihar vakalarına ilişkin TBMM’ye, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ve Batman Üniversitesine başvuru yaparak durumun tüm yönleriyle araştırılması ve gerekli adımların bir an önce atılması çağrısı yaptı.

Batman’da yaşanan intihar ve intihar girişimi vakalarının sayısı gün geçtikçe arttığını belirten Tiryaki konuyla ilgili şu açıklamada bulundu.

“İntihar her ne kadar kişinin kendini, kendi eylemiyle bilinçli bir şekilde ölüme sürüklemesi şeklinde tanımlanan “bireysel bir karar” olarak görülse de intiharların bireysel boyutları olduğu kadar sosyal etmenlerin de kişileri intihar eylemine sürüklediği bilinmektedir. İntiharı bazen psikiyatrik rahatsızların eşlik ettiği tamamen öznel bir fikir ve/veya edim olarak ele almak Batman’da yaşandığı gibi dramatik bir artış gösteren, münferit denemeyecek durumlar için yetersiz ve eksik olacaktır.

Yaşanan intiharların psikolojik, sosyo-ekonomik ve siyasi nedenlerinin araştırılması, önlenmesi için alınacak tedbirlerin belirlenmesi ile adalet, medya, eğitim ve sağlık kurumlarının birlikte çalışarak etkin intihar önleme projelerinin gerçekleştirilmesi için gerekli adımları atmak TBMM’nin sorumluluğudur. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Teşkilat ve Görevlerine ilişkin yönergede de yer aldığı üzere topluma yönelik koruyucu, önleyici, eğitici, geliştirici, rehberlik ve rehabilite edici sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek ve koordine etmek Bakanlığınızın görevleri arasındadır.Bağlı birimlerinizden başta Sosyoloji, Psikoloji bölümleri ile Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet bölümü olmak üzere Rektörlüğünüzce resen değerlendirilecek diğer bölümlerin de dahliyle mevzubahis konunun tüm yönleriyle araştırılması ve gerekli önlemlerin alınmasına yönelik bir çalışma yürütülmesi gerekmektedir.”

Bülten

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.