Teter İle Rındihan-1 - Batman Pusula Gazetesi
a
teter i̇le rındihan-1
0

BEĞENDİM

Spread the love

Vaktiyle Mereto dağın eteğindeki Sason şehrinde, Gerden adında zengin, varlıklı, çok heybetli, bir o kadar merhametli, cengaver, iyilik sever her kese yardım eden fakir fukara babası, kalender, çok sevilen, bu yörede her kesin sığındığı bir ağa yaşardı.

   Gerden ağanın üç tane oğlu var, üçü de büyümüş evlilik çağına ulaşmışlar, Gerden ağa çocuklarına kız ararken, büyük oğlan İbrahim misafir olarak gittiği komşu aşiretin kızı Sıtihan adındaki çok güzel kızına aşık olur, Gerden ağa durmadan gider Sıtihanı babasından ister, Gerden ağanın oğluna kim kız vermez, hemen nişan takarlar kısa zamanda düğün hazırlıkları başlar.

    Hikaye buya gelin gelir, düğün başlar, davullar zurnalar çalar, her kes eğlenir, tam o sırada sebebi hiç belli olmayan bir nedenle İbrahim ölür, birden eğlence yasa ve hüzne dönüşür, Allah’ın takdiri artık İbrahim yok, Gerden ağa kara kara düşünür ben bu kızı ne yapayım, babasının evine göndersem bu benim için bir eksikliktir. Axa karar verir iki oğlu daha var onlarda yetişkin, onları çağırır Ali oğlum sen İbrahim den sonra ikinci oğlumsun, ben bu kızı  sana vermek isterim der.

    Fakat Sıtihan küçük oğlanı ister, Selim üçüncü oğuldur o da evlilik çağındadır, o Aliye göre biraz daha yakışıklıdır, oda Sıtihanı ister, ağanın çocukları arasında bir rekabet başlar kısa zamanda bu rekabet düşmanlığa dönüşür, neredeyse oğlanlar bir birilerine vurma noktasına gelmişler.

    Gerden ağa çaresizdir, çocukları bir kız için kanlı bıçaklı olmak üzeredirler, bir baba için bundan daha zor bir şey yoktur, bir yandan evlat acısı, diğer yandan çocuklarının bir birine girmesi, yol yordam görmüyor Gerden ağa.

    O köyde her kesin derdine çare bulan, halk arasındaki davalarda aracılık yapan, bir hakim, bir kadı görevinin yapan Melebad adındaki bir şahıs yaşardı, Gerden ağa ona baş vurur, Melebad durumun farkındadır, kızın gönlünün Selimde olmasını da görmüyor değil,  gelir derki ağam sen bu kızı bana teslim edersin, ben onu babasının evine götüreceğim, yoksa ikinci sefer evlat acısını çekersin  tek çare budur.

    Gerden ağa için zor bir karar, ama çocuklarının ölümü ise bu durum daha iyidir, ve buna razı olur.  

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.