BÖLGEMİZDE MISIR EKİMİ YASAKLANSIN - Batman Pusula Gazetesi
a

BÖLGEMİZDE MISIR EKİMİ YASAKLANSIN

0

BEĞENDİM

Spread the love

Her yıl Mısır tarlalarında  hasattan sonra anızların yakıldığına şahit oluyoruz. Bu çiftçiler üç beş kuruş vermemek için tarlayı ateşe veriyor ve bizde bu çiftçilere bizi öldürmeleri için boyun eğiyoruz. Gözünü para hırsı bürümüş bu insanlara yaptırım olması lazım. Yıllardır Valilik ve ilçe kaymakamlıkları bünyesinde anız konusunda toplantılar alınıyor ve toplantı sonucunda da yaptırım kararları alınıyor. Gerçekten yaptırım uygulanmış olsaydı bu şahıslar bir daha anız yakmaya cesaret ederler mi? Her yıl aynı şeyi yaşıyoruz. Çevre Gönüllüleri Derneği, STK’lar, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü Valilik yani her kesten aynı tepki çıkmasına rağmen bu insanlar aynı şeyi yapıyor. Gerçekten yaptırım uygulayacaksanız dumanların yükseldiği zaman ekipler çıkar ve hangi tarlanın yandığını tespit eder. Daha sonra bu tarla sahibi alınır ve sorgulanır. Eğer bu tarla sahibi tarlasını icareye vermişse verdiği kişi de alınır ve ikisine de caydırıcı bir ceza verilir yada ceza evine konulurlar. Çünkü gerçekten bunlar insan hayatına kast ediyor bile, bile zehirliyorlar. Bu kentte astım hastası kaç kişi var haberleri yada oksijene bağımlı kaç hasta var bunları umursayan yok. Özellikle gece saat 02:00’dan sonra duman ve koku yayılmaya başlıyor. Hava sıcaklığından doğayı balkon kapısı ve pencereleri açık tutuyoruz ki, biraz serin hava alalım ama havamızı kirleten ve hayatımıza kast eden bu caniler hava almamızı bile istemiyor.

ANIZ YAKANLARIN TERÖRDEN NE VARKI VAR

Terör örgütlerinin işi nedir? Terör örgütleri masum kadın, çocuk, yaşlı demeden cana kast edenlerdir. Bu anız yakanlarda aynı şekilde kadın, çocuk, yaşlı, hasta demeden insanları zehirliyor. Benim için terör neyse anız yakanlarda aynıdır. Anız yakanlar bırakın toprağı ve topraktaki havyaları öldürmelerine insan canına kast  etmeye başladı. Buna göz yummak en az onalar kadar suçludur. Kimsenin canımıza karst etmeye bizi zehirleyerek öldürmeye hakkı yok. Uzak değil daha bir kaç gün önce yine Batman Diyarbakır karayolunda anız dumanından dolayı zincirlenme trafik kazası yaşandı ve bu kazada 10 kişi yaralandı. Şükür ki kimse hayatını kaybetmedi ama ölebilirlerdi. Bunun hesabını kim verecekti. Kimse bunun hesabını veremez bu böyle devam ederse ya yollarda duman nedeniyle kaza yapıp öleceğiz, yada yatağımızda anız dumanını soluyarak öleceğiz. Bence bunun tek çözümü var buda bölgemizde Mısır ekiminin yasaklanmasıdır. Çünkü anız yangınlarına bölgemiz dışında hiç bir yerde rastlamadık ve duymadık. Karadeniz de de mısır ekiliyor, İç Anadolu’da ve Türkiye’nin dört bir yanında da ekiliyor. Neden sadece bölgemizde hasattan sonra anız yakılıyor? Bölgemizde uyanıklar ucuza kaçıyor ucuza kaçarken de toprağı, topraktaki canlıları öldürdükleri yetmiyormuş gibi insanları da zehirliyorlar. Bu uyanık geçinenler yaktıkları toprağın ileriki dönemlerde artık verim veremeyeceğini hiç mi düşünemiyorlar. Artık kimsenin havamızı kirletmesine izin vermemeliyiz. Hep birlikte bu ucuz insanlara karşı durmalıyız. Temiz bir havada yaşamak dileğiyle…..

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.