TÜRKİYE İSRAİL İLİŞKİLERİ (2) - Batman Pusula Gazetesi
a

   TÜRKİYE İSRAİL İLİŞKİLERİ (2)

1

BEĞENDİM

Spread the love

İsrail’in Ortadoğu’da Arap olmayan herkesi doğal dost olarak görmek istemesi saklı bir şey değildir, Türkiye gibi bölgenin en güçlü devleti ile ilişki geliştirmek elbette ki isteyecektir.  Çünkü Türkiye Arap değil, İsrail dostu  batının her alanda bir müttefikidir, NATO üyesidir, durum bu iken İsrail bundan neden faydalanmasın.

İsrail’i ilk tanıyan İslam Ülkesi Türkiye olduğunu bir önceki yazımda söylemiştim, bunun biraz açılımını yapmaya çalışacağım, burada gördüğüm ve tanık olduğum bir meseleyi paylaşmak isterim.

Temmuz 2012 yılında bir turla dört günlük İsrail ve Filistin seferine çıkmıştım, Temmuz ayının 12 si ilk günümüzdür, sabahın erken saatlerinde Telaviv Hava alanına indik, oradan otobüslerle Yafa akşam üstü de Telaviv’in modern caddelerinde geziyoruz.

Rehberimiz Oktay adında İstanbullu bir Yahudi’dir, sırtını Otobüsün camına dayayıp yüzünü bize döndü, dedi ki arkadaşlar gözünüz dışarda kulağınız bende olsun. Oktay Telaviv’in modern yapıları, Plajları, parkları bir bir bize anlatıyor, İsrail Devletinin vatandaşlarının rahatı için nelere katlandığını ballandıra ballandıra anlatıyor.

Bir ara beş katlı büyük ve görkemli bir binanın önüne geldik, orda Türk Bayrağı dalgalanıyordu. Oktay devam etti arkadaşlar şu gördüğünüz Türk Büyük elçiliği ne kadar büyük ve güzelse Türk İsrail İlişkileri de o kadar yüksektir, siz Siyasetçilerin bazı laflarına bakmayın.

ve dedi ki :

1 – Türkiye Başbakanı Kudüs’e gelip İsrail Başbakanı ile görüşmesi Türkiye’nin Kudüs’ü İsrail Başkenti görmenin bir ifadesidir.

2 –  Ortadoğu’da : Türkiye ve İsrail Toprak ve su gibi…..Toprak ve su gibi…..Toprak ve su gibi… Birbirlerine ihtiyaçları vardır.  Bunu böylece üç sefer tekrarladı.

3 –  Türkiye İsrail’den Askeri Teknoloji, Uçak ve bazı Silahların modernizasyonu, bütün temizlik maddeleri, Elidor, Aryel, Persil, Omo gibi malları satın alır .

4 –   Türkiye İsrail’e Çelik sektörü, kimyevi maddeler. Otomotiv sektörü,  tekstil, çimento, seramik ve orman ürünlerini satar.

Son senelerde İsrail Türkiye ilişkileri Ticaret, Turizm ve Askeri alanında ivme kazandı, 2022 yılında Ticaret Hacmi yedi Milyar dolara yaklaştı, hedef kısa sürede bunu on Milyar dolara çıkarmaktır.

İlginç şey o gün Oktay bize aynen bu On milyar dolar hedefini söylemişti.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.