ÇEVRE KİRLİLİĞİ (1) - Batman Pusula Gazetesi
a

ÇEVRE KİRLİLİĞİ (1)

çevre ki̇rli̇li̇ği̇ (1)
0

BEĞENDİM

Spread the love

İnsana sunulan doğal ortamın heba edilmesi ancak insanın umursamazlığıyla gerçekleşir.

İnsan, doğal ortamını ve tabii yaşam alanlarını heba etmeyi iyi beceriyor. İşin kötü olan tarafı da kendisine zarar veren doğal olanı yok etme eylemini alışkanlık haine getirmesi.

Çünkü insanoğlunun umurunda değil…

Kirlilik, doğal ortamın ve çevrenin doğal olmayan yollarla insan tarafından bozulmasıyla sorun haline dönüşen bir eylem. Yaşam alanı itibariyle tüm canlılara ve biyolojik/fiziksel çevrenin en önemli aktörü insana her türlü olanağın hayatını sürdürmesi için sağlandığı bir dünyada sahip olunan nimetlerin farkında olmayan bir bilinç yetersizliği ağır basmakta.

Temel yaşam kaynağı olan üç önemli unsurun değerinin farkında olmayan insan için Hava, Su ve Toprak sınırsızca ve hiç bitmeyecek/sona ermeyecekmiş gibi israf edilircesine kullanılmakta.

Bu üçlü temel yaşam kaynağının merkezine oturan İnsan, Bitki ve Hayvan türleri içerisinde en şanslı durumda olan insanoğlu ile çevre arasında uyumsuz bir ilişki var. Kendini her yönüyle insanlığa sunan doğal ve tabii çevre koşullarına karşılık insanın bilinçsiz kullanımı sonucu yeterli verim alınamayan temel kaynakların bitmemesi sanırım duaların ilk maddesini oluşturmakta.

Çevre Kirliliği ifadesi bu manada sorgulanması ve sona ermemesi için alınması gereken tedbirler konusunda kafa yorulması gereken başlıkları önümüze koyuyor. Küresel meseleler ya da küresel sorunlar adı altında düzenlenen tüm forum ve çalıştayların gelecek endişeleri noktasında üzerinde durması gereken gündem maddelerinin ilk sırasında bulunan Kirlilik ve Temiz Çevre konuları bir bakıma insanlığın yaşam alanlarının düzenlenmesi için hayati önemlere sahip.

Çünkü Çevre Kirliliği sadece insanın değil, tüm canlı âlemin yaşamını sürdürmesinde olumsuz etkiler yaratmanın yanında cansız maddelerin ve yeryüzü elemanlarının üzerinde yapısal zararlar meydana getiren ya da niteliklerini bozan her türlü zararlı unsurun havaya, suya ve toprağa karışması sonucu meydana gelen bir olumsuzluktur.

Gelişme ve teknolojik yapılanma ile birlikte ortaya çıkan yaşamsal kolaylık ve hayatı daha mükemmel hale getirme girişimleri beraberinde kirlilik nedeni olan nedenleri de getirmekte. Örneğin Toprak kirliliğine sebep olan kimyasal maddeler ve insanların atıkları olan çöplerin etrafa saçılmasıyla oluşan kirlilik zamanla toprağın verimlilik özelliğini kaybetmesine yol açmakta.

Çöplerin varlığı gibi kirli su ve hatalı sulama yöntemleri, toprağa atılan gübrelerin yoğunluğu, ağır metaller, sanayi atığı gibi üretim merkezlerinin atıklarının doğal ortama salınması ile toprak kirliliği artarak insana zarar veren mekânlar oluşmakta.

Bir de üretim amaçlı toprağı ekime hazırlama dönemlerinde uygulanan yöntemlerin yarattığı kirlilik ayrı bir sorun yumağı. En bariz örneği Anız uygulamasının sebep olduğu zararlardır.

Su kirliliği de aynı toprak kirliliği gibi her ne kadar yasal yollarla koruma ve temiz tutma konusunda yaptırımlara oturtulmuş olsa da insanların kullanımı sonucu kirlilik yaratan etmenler her geçen gün artmakta.

Hava kirliliği, dünyanın yeryüzü ile gökyüzü arasında insan için yaşam alanını meydana getiren ortamın yukarı kısmının sorunudur. Oksijen gibi tüm canlıların yaşam unsuru olan elementin kullanımını zorlaştıran veya ortadan kaldıran tüm sorunlu hallere verilen bir isimdir.

Önemli bir kavram olarak Oksijen dendiğinde durmak gerekiyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.